<h1>Janusz Stankiewicz. Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne</h1>Janusz Stankiewicz. Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne<br><p><font size="7"><b>Stankiewicz</b> Genealogia</font>
Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne

Przyjaciele - ich okiem i piórem "2"

 • Konstanty Kostka
 • Pierwsi Partyzanci
 • O Lucynie Stankiewicz …
 • Godzina W - AD 2008
 • Kowno i Wileńszczyzna na pocztówkach
 • Olgierd Stankiewicz - Wspomnienia
 • Lot do Wilna
 • A jednak wszystko jest możliwe ...
 • Komorów na mapach cz. 1
 • Komorów na mapach cz. 2
 • Jenike, Starzyński, Puzio
 • Dwanaście złotych pszczół
 • Kresowy życiorys
 • Bożena Dobaczewska - "Przeszłość" ...
 • Henryk Radziszewski
 • Bohater z Marcinkaniec koło Grodna – ppor. Piotr Juralewicz
 • Moje narodziny - wiersze Joanny Piwońskiej
 • Nowogródczyzna - wspomnienia z AK - Olgierd Stankiewicz
 • Tragiczny los Gołogór
 • Rutkowski Tadeusz
 • Zdzisław Małaczyński
 • Wspomnienia Janusza Mischke o ojcu
 • Janina Ziarko - wiersze
 • Wspomnienia Karola Skury - uczestnika bitwy pod Monte Cassino
 • Uwagi dotyczące hasła Skalski herbu Szeliga w książce Wiktora Wittiga - Nieznana szlachta polska
 • Jan Szczepański - Wieś Radzice w okresie okupacji hitlerowskiej
 • Przeżyłam Kazachstan
 • Moja ciocia z Ravensbrück
 • Błagowieszczanka
 • Wspomnienia o moim dziadku Alfredzie Hamburgerze
 • Skawińscy herbu Rawicz
 • Historia budowy szkoły w Szyszkowie w latach 1937-1938
 • Historia budowy szkoły w Szyszkowie w latach 1937-1938


 • Zdzisław Małaczyński   
   
  Opowiada Anna Jarocka z Kasprowiczów  Zdzisław Małaczyński był jednym z trzech synów i dwóch córek Władysława, Małaczyńskiego prezesa Sądu we Lwowie. Zdzisław skończył prawo, a mając zamiłowania artystyczno -literackie pisywał wiersze, pięknie śpiewał, trochę malował. Nie poszedł drogą swoich zainteresowań, ale zdecydował się na wojsko, a w nim na zawód sądowy i to go zgubiło  ..................................
   
  Zdzisław Małaczyński mąż mojej siostry, a więc zięć Kasprowicza, po zajęciu Lwowa przez wojska sowieckie w 1939 roku, został, jako podpułkownik, sędzia śledczy Wojska Polskiego wraz z grupą oficerów z rozkazu gen Langnera wysłany do Powłoczysk, skąd wbrew obietnicom głównodowodzącego Wojsk Rosyjskich, że jeńcy będą zwolnieni, cała grupa oficerów została wywieziona w niewiadomym kierunku. Jak się później okazało do obozu w Starobielsku. Prawdopodobnie obóz II.
   
  Janka, moja siostra dostała stamtąd dwa listy od męża. Jeden z dnia 27 XII 1939 roku, drugi z nieczytelną datą z powodu zetlałego, uszkodzonego papieru i kartkę z 22 II 1840 roku. Wiele listów, które Zdzisław wysłał nie dotarły do Janki. W jednym z listów wspomina, że jest z nim Jasiu i że to łagodzi im pobyt w obozie.
   
  Jasio to Jan  Duczymiński z przyjacielskiego grona Małaczyńskich, którego żona  Stanisława została wywieziona do Kazachstanu, tylko w inne miejsce niż Janka. Janka w swej korespondencji wspomina o niej i o drugiej przyjaciółce też wywiezionej, Janinie Kiljanowej. Wspomniany mąż pierwszej Jaś, drugi Fredek obydwaj zginęli. Jaś jak Zdzisek, Fredek nie wiadomo gdzie.
   
  Jasia z obozu nie mylić z Jasiem synem, do którego Zdzisław kieruje się słowami, / jakie smutne/ polecającymi mu opiekę, słowami pełnymi powagi, nad Janką i Ewą ( żona i córka).
   
  W 1940 roku, 13 kwietnia, o drugiej w nocy, Janka otworzyła drzwi stukającemu żołnierzowi sowieckiemu, który oznajmił z miejsca -- wy nie macie prawa tu mieszkać, zbierajcie się do drogi---, Gdy Janka osłupiała z przerażenia nie wiedziała, co może zabrać, dla siebie i dzieci - Jasia i Ewy, Sowiet zachęca - bierz, wszystko ci się przyda--
   
  Na wychodnym Jaś przytomnie zawołał –„Mamo! A skrzynki z pamiątkami” Były tam listy Ojca do naszej Matki, fotografie, dokumenty. Dzięki Jasiowi przetrwały te skrzynki z małymi stratami całą tułaczkę i dotarły po wojnie przez Londyn do kraju.
   
  Gdy Janka z Jasiem i Ewą wyszli z mieszkania, do którego nigdy już nie miały wrócić, już na ulicy św Zofii przy wsiadaniu do ciężarówki zobaczyli, żegnających ich z okna kamienicy z naprzeciwka rodziców kolegi Jasia, bardzo życzliwych Żydów, którzy zegnali odjeżdżających.... znakiem krzyża!. I tak Janka z dziećmi wyjeżdżała ze swego mieszkania, ze swojej ulicy i ze Lwowa, do których już nie miała wrócić.
   
  Na dworcu Głównym wsadzono ich do towarowych wagonów, przeznaczonych do transportu zesłańców, wśród których znalazła Janka znajomych. Podróż trwała 19 dni i jak się okazało celem był Kazachstan. Gdy przybyli na miejsce osiedlenia "Żana Semej" koło Semipałatyńska, tamtejsi ludzie, gdy zobaczyli wynędzniałe po podróży, w opłakanych warunkach przeważnie kobiety i dzieci, zapytali „ a gdzie raboczyje?"  O jakie 300-400 km dalej, jak się okazało, przebywały z grona lwowskich przyjaciół Janina Kiljanowa z synem Adamem i w innym miejscu p. Stasia Duczymińska dr. ginekolog. Jedna miała paść byki, a druga po "specjalności" sporządzała z krowiego łajna materiał do palenia. Mężowie tych pań podzielili los Zdzisław. Nie wiadomo gdzie i w jaki sposób zakończyli życie w daleki stronach Rosji.
   
  W czasie pobytu w Żana samej Janka z Ewą były wywiezione na zsyłkę karną nad Irtysz do wydobywania alabastru, za karę, że Janka raz nie poszła do pracy przy cegłach z powodu bolesnego karbunkułu na nodze.
   
  Na zsyłce mieszkały w ziemiance z niezamykającymi się, prymitywnymi drzwiami z desek. Jakoś przeżyły te parę tygodni, wspomagane żywnością przez niedaleko mieszkających paru zesłańców Hucułów w zamian za rzeczy, które Janka na wszelki wypadek zabrała ze sobą na tę zsyłkę. Za staraniem Jasia, który dojeżdżał czasem do nich, przekonywał władze w Zana Samej, że Janka z powodu bolącej nogi nie może pracować, jak mi opowiadała czołgała się do Irtyszu, zostały z powrotem odwiezione do baraków w Zana Samej.
   
  I jeszcze ze wspomnień z zsyłki. Nieopodal ziemianki stały krzyże na pagórku.  Jakby symbol ich cierpienia w tych czasach.
   
  W czasie pobytu w Zana Samej, przyszedł do Janki jakiś z NKWD i rozpytywał o epizod z Poronina, gdy nasz Ojciec interweniował, na prośbę Dłuskiego w sprawie Lenina aresztowanego, jako domniemanego szpiega w Nowym Targu. Przy okazji Janka spytała o męża, który był w Starobielsku. Indagowany odpowiedział słowami, które znamy o pomyłce, która to stała się z jeńcami ze Starobielska.
   
  Dzięki układom politycznym Sikorskiego i Andersa, zesłańcy zyskali wolność. Młodzież wyjechała do wojska, Jasio z nimi. Janka z Ewą później ostatnim transportem opuściły Kazachstan. Koszmarne dwa lata o głodzie i chłodzie, w okropnych warunkach życia codziennego, wśród robactwa. Ale tułaczka trwała dalej. Następnym etapem był Teheran. Po dwóch latach w Teheranie Janka z Ewą przeżyły 2 lata w Ugandzie. Jasia z nimi nie było, bo jeszcze przed nimi wyjechał z Kazachstanu i ostatecznie ożenił się z Angielką i zamieszkał w Nottingham.(
   
  Po długiej tułaczce, pobycie w Ugandzie w osiedlu "Koja" Janka z Ewą przyjechały do nas do Krakowa.
   
   
   
   
   
  Odpis pisma -odpowiedzi na prośbę Małaczyńskiej o interwencję w celu zwolnienia z zsyłki
   
   
   
  Lwów ul. Sapińskiego 11A                                                  25 IV 1941
   
   
   
                                                        Szanowna Pani.
   
               Nie zdziwi Pani może tu mój list, gdyż wie pani, że i ja należę do tych, którzy gorąco pragną powrotu Pni. Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości odniosą skutek starania o zmianę losu Pani czynione przez wpływowe osobistości. Pożądane jest by i Pani z nimi współdziałała w myśl wskazówki, której mi dziś udzielono, gdy rozmawiałem z nimi. Doskonale orientując się w stosunkach radzą i proszą by Pani napisała list do sekretariatu             ...................................................................................................
   
  W liście proszę dokładnie przedstawić swą sprawę, zwrócić uwagę na popełnioną omyłkę. Myślę, że mąż pani od lat mieszkał osobno i przede wszystkim uwzględnić zasługi Ojca Pani, który ocalił Lenina.
   
  Proszę tu przypomnieć twórczość Ojca, dzięki któremu głos polskiego ozwał się po raz pierwszy na szczytach poezji.
   
  Łączę ukłony liczne i wyrazy głębokiego szacunku
   
                                                                                               Juliusz Kleiner
   
    
     8 kwiecień
  2011 r.
  @
  Layout i system zarządzania treścią wykonane przez: Lemon IT © 2005