Strona 1 z 1

Rok 1863. Wyroki śmierci. Wileńszczyzna

: pn gru 11, 2006 20:36
autor: JanuszStankiewicz
.
W książce „Rok 1863. Wyroki śmierci - Spis przestępców politycznych skazanych w guberniach: Wileńskiej, Kowieńskiej, Grodzieńskiej, Mińskiej, Witebskiej, Mohylewskiej i Augustowskiej podczas wybuchłego na Litwie Powstania do 1-go października 1864 r.” - Wacława Studnickiego, z roku 1923, znajduje się zapis wyroków śmierci wydanych na uczestnikach Powstania w roku 1863.
Spis powstał na bazie rosyjskich dokumentów archiwalnych.
Źródło: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... rom=latest

Przedstawiam listę osób we własnym opracowaniu:

      Nazwisko Imię - syn - stan - skąd - rozstrzelany w - dnia

      Adamowicz Stanisław - Adama - szeregowy - - Brześć Litewski - 3.06.1863
      Aleksandrowicz Franciszek - Piotra - szlachcic - pow. oszmiański - Oszmiana - 5.11.1863
      Ałajew Wawrzyniec - - kozak - - Kobryń - nie był powstańcem
      Ancypo Ildefons - - szlachcic - gub. Grodzieńska - Mohylów - 6.06.1863
      Aspanowicz Franciszek - Leonarda - szlachcic - pow. oszmiański - Smorgonie - 6.11.1863
      Baranowski Piotr - - szlachcic - pow. kalwaryjski - Kalwarja - 11.11.4863
      Bejda Dominik - - szlachcic - - Bielsk - 20.11.1863
      Białozor Wincenty - Kazimierza - obywatel - pow. poniewski - Kowno - 29.05.1863
      Bielawski Henryk - - mieszczanin - - Suwałki - 5.02.1864
      Bieńkowski Jan - Tomasza - włościanin, felczer - gub. Warszawska - Wilno - 28.08.1863
      Błachinych Teodor - Stefana - - - Suwałki - 20.03.1864
      Bohdanowicz Paulin-Ksawery - Antoniego - szlachcic - - Szawle - 16.12.1863
      Bonach Stanisław - - włościanin - - Łomża - 19.12.1863
      Brazis Ignacy - Jana - szeregowy - - Poniewież - 1864
      Brazulis Kazimierz - Marcina - włościanin - pow. szawelski - Szawle - 3.09.1863
      Budziłowicz Ignacy - - porucznik - - Orsza - 28.08.1863
      Budrys Antoni - Andrzeja - szlachcic - pow. rossieński - Dyneburg - 3.03.1864
      Bugielski Polikarp - Wincentego - szlachcic - pow. augustowski - Szczuczyn - 2.05.1864
      Bułynko Cezary - Seweryna - mieszczanin - Mińsk - Mińsk - 29.01.1864
      Burak Antoni - Mateusza - włościanin - Wisztyniec - Kalwarja - 24.03.1864
      Buzino Nikifor - - - - Dyneburg -
      Bużyński Franciszek - - włościanin - pow. szawelski - Poswol - 23.12.1863
      Byszewski Antoni - Kaliksta - szlachcic - pow. kaliski - Wilkowiszki - 30.09.1863
      Charewicz Edward - Wincentego - szlachcic - pow. borysowski - pow. borysowski -
      Chonczak Izrael - Łobna - żyd - pow. łomżyński - Łomża - 19.12.1863
      Chonesta Józef - - mieszczanin - - Suwałki - 20.11.1863
      Chrzanowski Leon - - szlachcic - Lemany - Lemany - 21.04.1864
      Ciuchna Mateusz - - włościanin - pow. słonimski - Sokółka - 6.06.1863
      Ciundziewicki Michał - Melchiora - chorąży - - Mińsk - 21.05.1863
      Czapliński Edward - - szlachcic - pow. poniewieski - Wilno - 28.08.1863
      Czechan (Ciechinowicz) Jakub - - szeregowy - - Wilno - 13.01.1864
      Czerwiński Paweł - Jana - szlachcic - gub. Witebska - Uszpol - 7.03.1864
      Czyżewski Antoni - Michała - włościanin - pow. poniewski - Dusiaty - 11.08.1863
      Dajlida Jerzy - - ksiądz - parafia urdomińska - Suwałki - 1.04.1864
      Dalewski Tytus - - szlachcic - - Wilno - 30.12.1863
      Danowski Albin - Gabrjela - szlachcic - pow. szawelski - Szadów - 3.09.1863
      Dormanowski Mieczysław - - pruski poddany - - Wilno - 21.12.1863
      Downarowicz Józef - Djonizego - szlachcic - pow. wiłkomirski - Dusiaty - 7.12.1863
      Duchnowski Antoni - Antoniego - mieszczanin - pow. jezioroski - Żubolce - 19.12.1863
      Falkowski Adam - Bartłomieja - ksiądz - parafia iszczołska - Lida - 13.06.1863
      Filipowicz Ludwik - Franciszka - szeregowy - - Poniewież - 22.05.1864
      Galinajtis Józef - Jana - włościanin - pow. kalwaryjski - Kalwarja - 11.04.1864
      Gardzulewicz Mateusz - - włościanin - - Kalwarja - 24.03.1864
      Gargas Antoni - Jana - ksiądz - parafia worniańska - Telsze - 7.10.1863
      Gnutow Nikifor - - kozak - - Kobryń -
      Gonglewski Marcin - - włościanin - pow. augustowski - Suwałki - 23.07.1864
      Gordacki Edward - - szlachcic - - Suwałki - 14.04.1864
      Grochowski Ignacy - Antoniego - szlachcic - pow. poniewski - Poniewież - 29.09.1864
      Gruszewski Feliks - Jana - włościanin - Laskowicze, pow. prużański - Kobrynek - 5.10.1863
      Grygoraszczenko Zachar - Demjana - szeregowy - - Kowno - 3.04.1864
      Gzowski Wincenty - Justyna - odnodworec - pow. nowogródzki - Jeziory - 30.12.1863
      Hołumbias Wojciech - Onufrego - szeregowy - - Poniewież - 29.09.1864
      Hrynczuk Jan - - włościanin - pow. prużański - Szerymów - 8.12.1863
      Hryniewicz Tomasz - Michała - obywatel ziemski - gub. Mohylowska - Rogaczew - 16.07.1863
      Iczkowski Władysław - Mikołaja - szlachcic - pow. łomżyński - Łomża -
      Ilkowski Antoni - Ignacego - szlachcic - pow. prużański - Szerymów - 8.12.1863
      Iszora Stanisław - Stanisława - ksiądz - parafia Żołudek - Wilno - 22.05.1863
      Jabłoński Władysław - - szlachcic - - Wilno - 7.08.1863
      Jasiński Antoni - - szeregowy - - Sejny - 11.04.1864
      Jaskold Stanisław - - szlachcic - - Suwałki - 20.11.1863
      Jewtropow Jegor - - więzień - - Dyneburg -
      Jocz Ludwik - Franciszka - szlachcic - pow. lidzki - Jeziornice - 7.08.1863
      Juchaitis Aleksander - - włościanin - pow. szawelski - Sielany - 14.03.1864
      Kalinowski Wincenty - Szymona - szlachcic - pow. grodzieński - Wilno - 10.03.1864
      Kasperowicz Jan - Mateusza - szeregowy - - Poniewież - 29.09.1864
      Klama Stanisław - Kaspra - włościanin - Zabiele, pow. łomżyński - Zabiele - 30.03.1864
      Kobyliński Sołub - - szlachcic - pow. kowieński - Szawle - 10.02.1864
      Kojka Tomasz - - włościanin - Czerwon, pow. łomżyńśki - Łomża - 19.12.1863
      Kołb Przemysław - Michała - podporucznik - - Dyneburg - 2.04.1864
      Kołyszko Bolesław - Wincentego - - pow. wileński - Wilno - 28.05.1863
      Koniński Aleksander - - mieszczanin - Kolno, pow. łomżyński - Łomża - 19.12.1863
      Konopko Jan - Łukasza - szlachcic - Osi-Bagny, pow. łomżyński - Sokoły - 29.11.1863
      Korewo Klet - Onufrego - proporszczyk - - Kowno - 12.03.1863
      Korgalskow Jan - - kozak - - Kobryń -
      Korsak Władysław - Antoniego - podporucznik - - Mohylów - 6.06.1863
      Kozakiewicz Adam - Józefa - szlachcic - pow. jezioroski - Dusiaty - 5.12.1963
      Kozakowski Stanisław - Karola - podporucznik - Kurany, pow. wiłkomirski - Wiłkomierz - 8.07.1863
      Kozelski Feliks - Wojciecha - szeregowy - - Sejny - 28.02.1864
      Krajewski Sebastjan - - szlachcic - Lochy, pow. łomzyński - Lochy - 24.04.1864
      Krasiński Jan - Stanisława - szeregowy - pow. augustowski - Suwałki - 3.02.1864
      Krejczman Franciszek - - włościanin - pow. augustowski - Suwałki - 23.07.1864
      Krepajtys Antoni - Bernarda - włościanin - pow. poniewski - pow. poniewski - 29.10.1864
      Kuczewski Aleksander - Fortunata - szlachcic - - Szawle - 31.12.1863
      Kulesza Konstanty - - szlachcic - pow. łomżyński - Łomża - 16.08.1863
      Kuprjenko Andrzej - - szeregowy - Baryszewka, pow. perejesławski - Szawle - 10.02.1864
      Kwiatkowski Bolesław - Eustachego - szlachcic - pwo. Szewelski - Szawle - 3.09.1863
      Lacer Jan - Marcina - - pow. poniewski - Birża - 24.03.1864
      Laskowicz Albert - Feliksa - szlachcic - pow. lidzki - Wilno - 24.05.1863
      Lejbman Lejba - Martcha - żyd - - Suwałki - 2.03.1864
      Leśniewski Juljan - Pawła - szlachcic - pow. lidzki - Wilno - 10.06.1863
      Letowt Juljusz - - szlachcic - wójt Bułhakowa - Suwałki - 28.03.1864
      Lugajło Bronisław - - porucznik - - Kowno - 7.03.1864
      Łobanowski Jan - Aleksander - odnodworec - pow. święciański - Traszkuny - 6.09.1863
      Łosiński Wincenty - Kazimierza - odnodworec - pow. oszmiański - Olszany - 6.11.1863
      Mackiewicz Antoni - - ksiądz - pow. kowieński - Kowno - 16.12.1863
      Mackiewicz Piotr - Józefa - szlachcic - pow. trocki - Oszmiana - 5.11.1863
      Makowiecki Henryk - Henryka - chorąży - - Wilno - 17.08.1863
      Małaszewski Szymon - Jana - szeregowy - - Poniewież - 11.11.1863
      Malecki Dominik - Romualda - podporucznik - - Wiłkomierz - 9.12.1863
      Mancewicz Jan - Aleksander - chorąży - - Mohylów - 6.06.1863
      Mancewicz Michał - Aleksander - chorąży - - Mohylów - 6.06.1863
      Marczewski Jan - - mieszczanin - - Wilno - 28.08.1863
      Markowski Ksawery - Bernarda - szlachcic - Zgierz - Choroszcz - 14.10.1863
      Masalski Karol - Ksawerego - szlachcic - pow. słonimski - Słonim - 5.08.1863
      Mickiewicz Juljan - Benedykta - szlachcic - - Kowno - 5.11.1864
      Mikucki Teofil - - szlachcic - gub. Augustowska - Suwałki - 14.04.1863
      Mizerewicz Wincenty - Tadeusza - włościanin - Wilcatowo, pow. kowieński - Bobt -
      Młyński Władysław - Feliksa - sztabrotmistrz - pow. mozyrski - Jeziorosy - 28.06.1863
      Morkis Jan - Antoniego - włościanin - - Szawle - 14.06.1863
      Narzymski Konstanty - - szlachcic - - Suwałki - 7.04.1864
      Nikolai Władysław - Fryderyka - podporucznik - - Wilno - 13.09.1863
      Norejko Izydor - Jerzego - ksiądz - Gorżdowo, pow. telszewski - Telsze - 2.08.1863
      Obuchowicz Juljan - Piotra - szlachcic - pow. nowogródzki - Łomża - 20.05.1864
      Okulicz Bolesław - - szlachcic - - pow. ihumieński - 16.11.1863
      Okurowski Juljan - - szlachcic - pow. łomżyński - Łączki, pow. łomżyński - 21.04.1864
      Olędzki Antoni - Bartłomieja - podporucznik - - Mińsk - 30.03.1864
      Oskierko Michał - - szlachcic - gub. Mińska - Mohylów - 28.04.1864
      Oświeciński Wincenty - - włościanin - pow. białostocki - Choroszcz - 14.10.1863
      Pawłowicz Bogusław - Szymona - chorąży - Warszawa - Brześć Litewski - 19.07.1863
      Pietrow Mikołaj - - włościanin - Gaj, pow. dyneburski - Dyneburg - 10.04.1864
      Piotrowski Feliks - Feliksa - szlachcic - pow. sokolski - Kobryń - 5.10.1863
      Piotrowski Karol - - szlachcic - - Suwałki - 20.11.1863
      Plater Leon - - hrabia - pow. dyneburski - Dyneburg - 27.05.1863
      Podolecki Aleksander - - włościanin - pow. ihumieński - pow. ihumieński - 16.11.1863
      Pronajtis Jerzy - - włościanin - pow. szawelski - Szawle - 20.02.1864
      Proniewicz Zygmunt - Kazimierza - szlachcic - pow. kowieński - Izbiany - 5.06.1864
      Pugaczewski Konstanty - Michała - szlachcic - pow. poniewski - Poniewież - 2.11.1863
      Pusłowski Adam - Jana - szlachcic - pow. nowogródzki - Nowogródek - 26.06.1863
      Raczkowski Teofil - - ksiądz - Nowe Miasto, pow. poniewski - Kowno - 11.08.1863
      Rewkowski Aleksander - Teofana - szlachcic - Wilno - Wilno - 5.08.1863
      Rewkowski Józef - Teofana - szlachcic - Wilno - Wilno - 5.08.1863
      Rogowski Jan - - szlachcic - pow. białostocki - Choroszcz - 14.10.1863
      Rutkowski Baltazar - - szlachcic - - Suwałki - 14.04.1864
      Sakowicz Jakub - Tomasza - włościanin - pow. ihumieński - pow. ihumieński - 16.11.1863
      Sawwo Piotr - Jana - szlachcic - pow. marjampolski - szaki - 1.10.1863
      Scypion Mieczysław - Józefa - szlachcic - pow. szawelski - Szawle - 14.06.1863
      Siemieniuk Andrzej - - więzień - - Dyneburg -
      Sierakowski Zygmunt - Ignacego - kapitan - ziemia wołyńska - Wilno - 15.06.1863
      Sipowicz Karol - - obywatel - - Wilno - 7.08.1863
      Smysłow Władysław - Mikołaja - mieszczanin - pow. nowogródzki - Nowogródek - 8.01.1864
      Snadzki Adryan - Joachima - urzędnik, szlachcic - pow. oszmiański - Oszmiana - 17.08.1863
      Songajło Konstanty - - szlachcic - pow. szawelski - Szawle - 20.02.1864
      Sołomon August - Karola - poddany pruski - - Szerynowo - 8.12.1863
      Staniewicz Edward - Chryzostoma - szlachcic - pow. oszmiański - Olszany - 6.11.1863
      Staniszewski Michał - Józefa - Sztabs-Kapitan - - Wiłkomierz - 8.07.1863
      Staszkiewicz Jan - - włościanin - pow. augustowski - Suwałki - 23.07.1864
      Staszys Józef - Jana - starszy kanonier - - Wiłkomierz - 26.07.1863.
      Stoduba Franciszek - - włościanin - Zabiele, pow. łomżyński - Łomża - 19.12.1863
      Swiętorzecki jan - Wincentego - mieszczanin - Tykocin, pow. łomżyński - Bajka, pow. białostocki - 11.01.1865
      Syczuk Kazimierz - Adama - kanonier - - Wilno - 10.12.1863
      Szablewicz Damazy - Józefa - szlachcic - Ibiana, pow. kowieński - Ibiana - 5.06.1864
      Szamkow Leon - Macieja - szeregowy - - Suwałki - 15.04.1864
      Telszewski Albin - - szlachcic - pow. ihumieński - Ihumien - 16.11.1863
      Toliński Doninin - - włościanin - Żółtki, pow. białostocki - Grodno - 11.10.1863
      Towtowicz Mikołaj - Dominika - szlachcic - pow. rosieński - Użwienty - 30.10.1864
      Trofimczuk Teodor - Jana - włościanin - pow. bielski - Kobryń - 5.10.1863
      Ungebauer Aleksander - Aleksander - mieszczanin - pow. nowogródzki - Nowogródek - 8.01.1864
      Urbanowicz Józef - Jakóba - szeregowy - - Grodno - 14.03.1864
      Waszkiewicz Tomasz - - odnodworec - gub. Augustowska - Kowno - 13.08.1863
      Werbluczewicz Albin - Kazimierza - mieszczanin - Szadów, pow. szawelski - Szawle - 6.03.1864
      Wilkiewicz Marceli - Antoniego - szlachcic - pow. kowieński - Ibiana - 8.06.1864
      Witkowski Franciszek - Tomasza - włościanin - - Sejny - 29.02.1864
      Wodopałas Józef - Mateusza - włościanin - pow. poniewski - Girsudy - 24.08.1864
      Wojtulewicz Andrzej - - szeregowy - - Poniewież - 22.08.1863
      Wołodźko Heliodor - Kajetana - szlachcic - gub. Mińska - Wiłkomierz - 1.08.1863
      Wolski Antoni - - szlachcic - pow. pułtuski - Gontorże - 3.06.1864
      Wróblewski Gabrjel - Michała - szlachcic - pow. owrucki - Mozyrz - 5.07.1863
      Wróblewski Ignacy - - szlachcic - gub. Witebska - Kowno - 14.08.1863
      Wysocki Jan - - Włościanin - pow. szawelski - Suwałki - 23.07.1864
      Zapaśnik Aleksander - Augusta - szlachcic - Szemiaki, pow. lidzki - Wiłkomierz - 1.08.1863
      Zawistowski Stanisław - Karola - Sztabs-Kapitan - pow. wołkowyski - Wołkowysk - 10.07.1863
      Zdanowicz Ignacy - Aleksander - szlachcic - gub. Wileńska - Wilno - 21.12.1863
      Zelmic Włodzimierz - Józefa - szlachcic - pow. kobryński - Jeziornice - 7.08.1863
      Ziemacki Rajmund - Andrzeja - ksiądz - pwar. wiewiórska - Wilno - 24.05.1863
      Zmaczyński Jan - Jerzego - szeregowy - - Mińsk - 5.08.1863
      Zuew Gierasim - - włościanin - Buczki, pow. dyneburski - Dyneburg - 10.04.1864
      Zybers Józef - Marcina - włościanin - pow. jezioroski - Popiel - 20.08.1863
      Żebrowski Konstanty - porucznik - szlachcic - gub. Augustowska - Borysów - 24.06.1863
      Żołowski Feliks - - włościanin - - Suwałki - 27.09.1863
      Życki Antoni - Kaspra - szeregowy - pow. rosieński - Rosienie - 13.09.1863


:!: Janusz Stankiewicz

: sob maja 31, 2008 19:05
autor: wieża
Mój dziadek, Konstanty Karoluk, przebywał pół roku w więzieniu w Poniewieżu, aresztowany przez Litwinów w 1943r za posiadanie pistoletów. (Pimpełka k. Nowych Święcian). Tam, przetrzymywany w nieludzkich warunkach, zmarł na dyfteryt 22.II.1944r. Interesują mnie spisy więźniów z tamtego okresu i tamtego więzienia. Czy ktoś może mi pomóc?