zdjęcia Sosenki, kościoła w Kościeniewiczach

Forum przeznaczone do umieszczania ogłoszeń o poszukiwanych osobach należących do rodziny oraz wszelkich spraw związanych z KONKRETNYMI NAZWISKAMI.
(Witryna specjalnie wydzielona do tego typu wpisów, aby nie dokonywać ich w Księdze Gości…)

Danuta M.
ŚREDNIO - ZAAWANSOWANY UŻYTKOWNIK

zdjęcia Sosenki, kościoła w Kościeniewiczach

Postautor: Danuta M. » sob sie 30, 2008 09:15

Moja Mama pochodzi z Sosenki koło Wilejki, którą opuściła po wojnie. Tam urodziła się ona i jej trzy młodsze siostry, tam spędziła swoje dzieciństwo, tam też zostawiła swoje wspomnienia. Spojrzenie na wieś, rzekę Wilję, znajome drogi i lasy, cmentarz, Kościół w Kościeniewiczach (może jeszcze istnieje), sprawiłoby jej na pewno wielką radość, dlatego bardzo liczę na to, że znajdzie się ktoś, kto mi w tym pomoże. Może ktoś już tam był i posiada jakieś zdjęcia, może ktoś się tam wybiera w najbliższym czasie, a może ktoś tam mieszka i zrobienie kilku chociażby zdjęć nie sprawi mu kłopotu. Chciałabym zrobić jej niespodziankę pod choinkę, a więc czasu jest sporo. Będę bardzo wdzięczna.
Danuta M. z Wrocławia

Awatar użytkownika
ZEFIR454
WYSOKO - ZAAWANSOWANY UŻYTKOWNIK

Kościeniewicze.

Postautor: ZEFIR454 » pt paź 03, 2008 21:32

Witam!
Trochę pobuszowałem w internecie i na białoruskim portalu Radzima, znalazłem bardzo ciekawą stronę na temat samych Kościeniewiczów. Sporo zdjęć samego kościoła (istnieje i widać, że jest w bardzo dobrym stanie!), sporo ciekawych opisów. Szkoda, że strona jest po białorusku, jeśli jednak znasz trochę rosyjski, to zrozumiesz. Ja nie miałem większego problemu, aby zrozumieć ten tekst. Oto adres tej strony: http://www.radzima.org/pub/pomnik.php?n ... mevjkasc01
Pozdrawiam i życzę przyjemnej lektury!
Józek :lol:

Awatar użytkownika
ZEFIR454

z ostatniej chwili.

Postautor: ZEFIR454 » pt paź 03, 2008 21:36

Jeśli klikniesz na tej stronie na polską wersję, wówczas masz tekst w naszym języku!

Danuta M.

Postautor: Danuta M. » pt paź 03, 2008 23:42

Sprawiłeś mi wielką radość tą informacją, za co bardzo dziękuję. Zapoznałam się ze stroną, którą mi wskazałeś i myślę, że jest to wspaniały początek, cenna nitka, która doprowadzi mnie do kłębka. :D

pozdrawiam bardzo serdecznie :)
Danuta

Danuta M.

Postautor: Danuta M. » czw sty 08, 2009 22:32

Niestety, nitka nie doprowadziła do kłębka, albo inaczej mówiąc, kłębek okazał się pusty w środku, i nici z niespodzianki.

Białoruś to koniec świata i zdobycie kilku zdjęć aktualnej Sosenki, okazało się marzeniem ściętej głowy.
"Kazał pan, musiał sam" - trzeba tam po prostu pojechać z własnym aparatem fotograficznym. :cry:

pozdrawiam wszystkich

Awatar użytkownika
ZEFIR454

Sosenka

Postautor: ZEFIR454 » sob sty 10, 2009 00:10

Witam!
Nie trać nadziei. Są jeszcze ludzie dobrej woli. Mi także nieraz pomogli. To dzięki pomocy moich ukraińskich znajomych mam zdjęcia dawnego domu mojej mamy. Spróbuję uruchomić moje białoruskie kontakty, pomogą na pewno, wszystko jest tylko kwestia czasu. Bądź cierpliwa, na pewno się uda!
Pozdrawiam serdecznie
Józek

Danuta M.

Postautor: Danuta M. » sob sty 10, 2009 12:51

Witam i ja.
Potrafisz dodawać otuchy, Józiu, dziękuję Ci bardzo.

Próbowałam namówić znajomych, żeby udać się w tamte strony, ale za każdym razem słyszałam pytanie: 'Nie boisz się tam jechać?". Panuje jakaś dziwna psychoza związana z Białorusią,
Mnie jednak, mimo wszystko, tam ciągnie. Stamtąd wywodzą się moje korzenie, tam pierwsze lata dzieciństwa spędzili moi rodzice - Mama w Sosence, a Tato w Ślimianach niedaleko Oszmiany - i stąd być może moja nadzieja, że prędzej czy później tam dotrę,.

pozdrawiam serdecznie
Danusia

Awatar użytkownika
ZEFIR454

Sosenka

Postautor: ZEFIR454 » śr sty 28, 2009 23:02

Witam!
Mam już pierwsze efekty współpracy z moimi rosyjskimi przyjaciółmi- otrzymałem niedawno dwie fotografie Sosenki! Nie są to może żadne rewelacje, ale mam nadzieję na kolejne przedstawiające samą wieś,a wiec budynki, ulice itp. Na razie mam na jednej fotografii brzeg Wilejki, a na drugim pojedynczy dom, ale wygląda on raczej na nowy. Obiecuje jednak temat drążyć dalej.
Pozdrawiam serdecznie
Józek

Obrazek

Obrazek

Danuta M.

Postautor: Danuta M. » czw sty 29, 2009 20:09

Witam
Bardzo dziękuję za zdjęcia, a przede wszystkim za pamięć i chęci.
Przyjemnie jest mieć świadomość, że sprawa nie jest przegrana, i że powoli rusza do przodu. Ucieszy mnie każde zdjęcie, każda wzmianka o Sosence, dlatego też z niecierpliwością czekam na kolejne miłe wiadomości.
pozdrawiam serdecznie
Danusia

ps.
Przez Sosenkę przepływała rzeka Wilia, nic mi nie wiadomo o rzece Wilejce. Niedaleko Sosenki była miejscowość Stara Wilejka.
Czy to czasami nie pomyłka w Twoim opisie?

Awatar użytkownika
ZEFIR454

Sosenka

Postautor: ZEFIR454 » czw sty 29, 2009 23:12

Wg moich rosyjskich kolegów ta rzeka to Wilejka. Sprawdzę jeszcze na Google Earth, czy to jest ta sama Sosenka o która ci chodzi. Sadząc po zdjęciu, to wynikałoby,że Wilia musiała być sporą rzeką,a taka pewnie nie była...

Danuta M.

Postautor: Danuta M. » ndz mar 15, 2009 23:12

Znalazłam kilka zdjęć z Sosenki, ale to głównie widok na akwen, który jest czymś nowym, czego kiedyś nie było, w każdym razie rzeka Wilia nie była taka szeroka.
http://globus.tut.by/sosenka/lake_gallery.htm

Natomiast zainteresowanym Kresami serdecznie polecam internetowe źródełko Mariusza z Białegostoku, który zwiedzanie Białorusi dokumentuje ciekawymi zdjęciami i opisami. Czytam i oglądam to już kilka dni, i muszę przyznać, że jest to piękna wirtualna podróż śladami naszych przodków, w którą warto się wybrać :D
Do naszej Sosenki jeszcze nie dojechał - a może i w niej nie będzie :( - do końca zostało mi jeszcze kilka stron.
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=472239

pozdrawiam serdecznie wszystkich
Danuta

Awatar użytkownika
ZEFIR454

Sosenka

Postautor: ZEFIR454 » pt sty 07, 2011 23:09

Witaj Danuto!
Jak zauważyłaś, jednak pamiętam o tobie i o Sosence. Niedawno mój rosyjski znajomy przysłał mi dwa zdjęcia współczesnej Sosenki. Nie za wiele widac, brakuje mi nadal zdjęcia panoramicznego z góry.
Pozdrawiam serdecznie
Józek

Obrazek

Obrazek

Danuta M.

Postautor: Danuta M. » sob sty 08, 2011 22:36

Witaj Józiu!
Bardzo dziękuję za zdjęcia, a przede wszystkim za pamięć. Naprawdę przywracasz wiarę w ludzi :D
Moja Mamusia bardzo się ucieszyła: widać rzekę, widać fragment lasu, drewniane domy, chociaż jak na razie trudno jej dopasować to wszystko do tego co zostało w głowie, jako wspomnienie. Wiemy, że jej rodzinny dom już nie istnieje.

pozdrawiam serdecznie
Danuta

Awatar użytkownika
ZEFIR454

Sosenka

Postautor: ZEFIR454 » sob sty 08, 2011 23:01

Witaj!
Wiem, że to niewiele, ale rozumiem, że nawet ogólny widok tej wioski przywraca dawne wspomnienia. Cieszę się, ze chociaż w taki ułomny sposób mogłem Ci pomóc. Jeżeli jeszcze w przyszłości znajdę coś na ten temat, na pewno jeszcze się odezwę.
Józek

Danuta M.

Postautor: Danuta M. » sob sty 08, 2011 23:26

Józiu, słowo 'ułomny" kategorycznie proszę usunąć ze swojego poprzedniego wpisu.

Jeszcze raz serdeczne dzięki :D

Wróć do „POSZUKUJESZ WIADOMOŚCI O RODZINIE ?”