Czy obserwujemy wzrost gospodarczy w Polsce ?

Masz interesujące i ciekawe informacje o rzeczach, zjawiskach itp. ? - podziel się z innymi !
JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Czy obserwujemy wzrost gospodarczy w Polsce ?

Postautor: JanuszStankiewicz » sob sie 06, 2005 19:42

.
Dobre sygnały wzrostu gospodarczego, zapowiadane wg. informacji:
http://www.stankiewicz.e.pl./rozne/poprawa.htm
napawają mnie optymizmem co do wzrostu gospodarczego w Polsce w II półroczu tego roku. Mam cichą nadzieję, że ta tendencja będzie już stale rosnąć (oczywiście w rozumieniu 7-letniego cyklu koniunkturalnego – przecież od 1999 roku mieliśmy ciągły spadek…).
Nie mogę natomiast zgodzić się ze zdaniem, że zwiększenie obrotów firm budowlanych ma charakter trwały – wiadomo jest bowiem, że z reguły II połowa roku jest dla tych firm zdecydowanie lepsza niż pierwsza, a ponadto pamiętajmy, że ten gwałtowny wzrost portfela zamówień może być spowodowany chęcią wydatkowania odłożonych pieniędzy i dokonania odpisów na remont i modernizacje lokali. Taki gwałtowny wzrost popytu w tej branży notowaliśmy już bowiem kilka lat wcześniej, kiedy rząd miał ochotę na zabranie ulgi, ale wycofał się z tej propozycji w ostatniej chwili oraz w zeszłym roku, kiedy w maju podnoszono stawkę VAT na artykuły budowlane.
Pewnym poparciem mojej hipotezy jest jeden z komentarzy do artykułu:

Jest lato i ludzie wydają wcześniej odłożone lub pożyczone pieniądze. Realny wzrost można ocenić dopiero na koniec roku. Zresztą jeśli jest tak dobrze, to dlaczego na urlop wyjechało w tym roku rekordowo mało ludzi?
Podobnie ogłoszono jako sukces spadek bezrobocia w okresie wiosenno - letnim, tak, jakby prace sezonowe nigdy wcześniej nie istniały. [Watcher]

Niemniej warto odnotować to zjawisko, aby za kilka miesięcy (nie wcześniej niż na początku przyszłego roku) wrócić do ocen i wyciągania wniosków wtedy, kiedy dane statystyczne za bieżący okres zostaną już opublikowane – zobaczymy kto był bliżej prawdy…

):wacko Janusz Stankiewicz
:

konkretna
UŻYTKOWNIK
UŻYTKOWNIK

????????/

Postautor: konkretna » pt lis 28, 2008 00:12

Warto przyominac sobie przysłowia, które są madrością narodów.Jedno znich mówi: Nie chwal dnia przed zachodem słońca! Nie chwal Januszu kadencji PO do jej zakończenia.Niecały m-c temu słyszałam jak Tusk ze swoją świtą szli w zaparte, że nasz kraj recesja ominie.Dzisiaj trudno im nawet przyznac rację tym , którzy ostrzegali przed kryzysem :(

Wróć do „INTERESUJĄCE INFORMACJE, CIEKAWOSTKI”