Strona 1 z 1

szukam spisu osób z obozu pracy przymusowej w Ludwigsdorf

: śr lis 19, 2008 21:18
autor: perses
Jesli ktoś wie gdzie mogę znaleźć taki spis, będe ogromnie wdzięczna. Jak wiadomo szukam kogoś z rodziny, jestem pewna iż tam pracował. I przeżył do dziś. Może ktoś spotkał i pamięta niewysoką młodą kobietę o nazwisku Bogusławiec lub Konopka. :?:
skot24@wp.pl

Ludwigsdorf.

: pt lis 27, 2009 22:25
autor: ZEFIR454
Nie mam jeszcze wprawdzie takiego spisu, ale znalazłem taki oto zapis o tym obozie pracy:
"Wcześniej w 1942 roku na terenie wsi, przy ul. Wiejskiej, założono obóz pracy dla polskich Żydów, prowadzony przez organizację Schmelt. Około 600 więźniów zatrudnionych było w fabryce amunicji urządzonej na terenie nieczynnej kopalni. W 1944 r. obóz w Ludwikowicach - Ludwigsdorf I i II stał się filią KL Gross-Rosen. Powstał też drugi obóz złożony z 50 baraków. Przebywało w nim prawie 1500 więźniów, którzy pracowali w fabryce amunicji w Miłkowie, a prawdopodobnie wykorzystywano ich również przy budowie ogromnego kompleksu podziemnych sztolni w zboczu Gontowej i Włodyki. Do dzisiaj nie jest znany los więźniów z obozu męskiego. Panuje domniemanie, że mogli zostać wymordowani i zasypani w którymś z wyrobisk.
Komando „Ludwigsdorf II” w Ludwikowicach Kłodzkich założone w 1944 roku z przerejestrowania żydowskiego obozu pracy do KL Gross-Rosen. Obóz żeński dla zakładów przemysłu zbrojeniowego, pozostający tam do końca wojny -8 V 1945 r."


To na razie tyle, ale będę szukał dalej.
Pozdrawiam
Józek

Ludwigsdorf

: sob lis 28, 2009 00:53
autor: ZEFIR454
Posiadam spory spis osobowy osób o nazwisku Konopka, muszę jednak znać datę jej urodzenia lub chociaż imię.