popiersie J.Piłsudskiego

Jeżeli masz jakis problem lub pytanie dotyczace innych tematów niż w powyższych kategoriach - zadaj je na tym forum, a może znajdzie się ktoś kto Ci to wyjaśni ...
wojdobre

popiersie J.Piłsudskiego

Postautor: wojdobre » pt cze 17, 2005 14:32

szukam informacji o popiersiu J.Piłsudskiego Konstantego Laszczki stojącym przy szkole podstawowej przed II wojną [/list]

Gość

Re: popiersie J.Piłsudskiego

Postautor: Gość » pt cze 17, 2005 14:34

[quote="wojdobre"]szukam informacji o popiersiu J.Piłsudskiego Konstantego Laszczki stojącym przy szkole podstawowej w Dobrem przed II wojną światową i tuż po niej.

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

cd. z uzupełnieniem ?

Postautor: JanuszStankiewicz » sob cze 18, 2005 19:36

Bardzo interesujący temat, ale jakby nie bardzo odpowiednie miejsce do jego umieszczenia ? – przypominam, że ten dział jest przeznaczony do poszukiwania informacji o osobach, a nie przedmiotów, jednakże z uwagi na bliskość powiązań osoby rzeźbiarza z rejonem moich zainteresowań, warunkowo dopuszczam do jego obecności w tym dziale…

Teraz do meritum - nie bardzo potrafię odpowiedzieć na pytanie– może ktoś ze starszych czytelników mieszkających w Dobrem przed wojną i po niej, potrafi na nie udzielić odpowiedzi…
Nie mniej - przeszukałem internet i znalazłem takie dwie stronki:

http://rempex.sm.pl/?nodeid=63
http://www.desa.art.pl/aukcje/aukcja24/KATALOG.HTM

Wynika z nich, że popiersia może już upiększają pokój „komuś” – o ile właśnie one były przedmiotem pytania …

Proponuję także skontaktować się bezpośrednio z autorem strony o Szkole pod adresem -
http://www.dobre.edu.pl/index.html

Swoją drogą ja także mam pytanie do czytelników: otóż wydaje mi się, że jeszcze kilka lat temu na rynku Dobrego stało popiersie Laszczki – po wschodniej stronie rynku, naprzeciwko kościoła, ale nie jestem tego faktu pewien, a dzisiaj jest tylko pomnik J. Piłsudskiego (nieznanego mi autora) stojący po zachodniej stronie… Czyżby moja pamięć była w tym względzie niezgodna z rzeczywistością ?

Wdzięczny będę za wszelkie informację dotyczące tych dwóch omawianych tematów…

:shock: Janusz Stankiewicz

PS – w najbliższym czasie postaram się uzupełnić stronę o biografię i twórczość Konstantego Laszczki

Gość

Postautor: Gość » sob cze 18, 2005 22:10

szkola@dobre.edu.pl

Temat I
Nie mam winformacji na temat losów popiersia Piłsudskiego odsłoniętego w 1936 roku przed gmachem naszej podstawówki. Z listów Laszczki wynika, że na popiersiu, które potem przekazał jako wzór do odlewni, Piłsudski złożył własnoręczny podpis. Jest tam też wzmianka o fotografii popiersia przesłanej przez Laszczkę kierownikowi szkoły Janowi Zychowi. To mogłoby posłużyć do identyfikacji popiersia - pod warunkiem, że nie zniszczyli go Niemcy w okresie II wojny swiatowej lub sowieci tuż po wyzwoleniu.

Temat II
Popiersie Laszczki stoi od 1962 roku przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Dobrem. Nigdy nie stało w rynku.

PS. bardzo dziękuję za wpis do księgi

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

Postautor: JanuszStankiewicz » ndz cze 19, 2005 20:51

.
Biję się w piersi – faktem jest, że nic przed kościołem nie stało…- zatem błędne jest moje „mniemanie” o pomniku Konstantego Laszczki w tym miejscu…
Pomnik jest - ale stoi naprzeciwko szkoły…

Z informacji ustnej mojego wujka :

„ w czasie kiedy Niemcy stacjonowali w szkole (ok. 1942 r.) pamiętam, że stał tam jakiś pomnik z człowiekiem z wąsami..”
O ile relacja jest zgodna z prawdą - to świadczyłoby to o tym, że jeszcze w tamtym okresie pomnik marszałka jeszcze był „na swoim miejscu”...
Nie mniej temat jest wart dalszego dogłębnego wyjaśnienia….
Dziękuję autorowi strony Szkoły Podstawowej w Dobrem za kolejne informacje zbliżające nas do prawdy…

:roll: Janusz Stankiewicz

wojdobre

Postautor: wojdobre » czw lip 28, 2005 15:53

Bardzo dziękuje za zainteresowanie tematem popiersia . Na pewno stała ta rzeżba przed szkoła tuż po wojnie to komuniści zdjeli popiersie i wynieśli ze szkoły płaskorzeżbę Matki Boskiej Częstochowskiej ( obecnie stoi ona w kościele parafialnym w Dobrem w nawie głównej po lewej stronie) .
W ostatnim czasie udało mi się uzyskać informacje o popiersiu wskazującą na nazwisko Pełka.
Bardzo podoba mi się pomysł o zamieszczeniu na stronie życiorysu Konstantego Laszczki , interesujące było by dotarcie do życiorysu p. Zycha , nazywanego przez mieszkańców Dobrego i okolic kKerownikiem Zychem , wieloletniego przyjaciela artysty , założyciela szkoły w Dobrem.

JanuszStankiewicz
SITE ADMIN
SITE ADMIN
Kontaktowanie:

cd ...

Postautor: JanuszStankiewicz » ndz lip 31, 2005 21:41

.
Czy mógłby Pan przybliżyć mi postać P. Zycha jakimiś bliższymi informacjami - imię, lata kiedy żył, kim był itp. ?
Będę niezmiernie wdzięczny za rozszerzenie mojej wiedzy o tym panu, a jednocześnie będę starał się zdobyć troszkę informacji o nim.

:o Janusz Stankiewicz

Wróć do „SZUKASZ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIE ?...”