<h1>Janusz Stankiewicz. Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne</h1>Janusz Stankiewicz. Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne<br><p><font size="7"><b>Stankiewicz</b> Genealogia</font>
Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne

Przyjaciele - ich okiem i piórem "2"

 • Konstanty Kostka
 • Pierwsi Partyzanci
 • O Lucynie Stankiewicz …
 • Godzina W - AD 2008
 • Kowno i Wileńszczyzna na pocztówkach
 • Olgierd Stankiewicz - Wspomnienia
 • Lot do Wilna
 • A jednak wszystko jest możliwe ...
 • Komorów na mapach cz. 1
 • Komorów na mapach cz. 2
 • Jenike, Starzyński, Puzio
 • Dwanaście złotych pszczół
 • Kresowy życiorys
 • Bożena Dobaczewska - "Przeszłość" ...
 • Henryk Radziszewski
 • Bohater z Marcinkaniec koło Grodna – ppor. Piotr Juralewicz
 • Moje narodziny - wiersze Joanny Piwońskiej
 • Nowogródczyzna - wspomnienia z AK - Olgierd Stankiewicz
 • Tragiczny los Gołogór
 • Rutkowski Tadeusz
 • Zdzisław Małaczyński
 • Wspomnienia Janusza Mischke o ojcu
 • Janina Ziarko - wiersze
 • Wspomnienia Karola Skury - uczestnika bitwy pod Monte Cassino
 • Uwagi dotyczące hasła Skalski herbu Szeliga w książce Wiktora Wittiga - Nieznana szlachta polska
 • Jan Szczepański - Wieś Radzice w okresie okupacji hitlerowskiej
 • Przeżyłam Kazachstan
 • Moja ciocia z Ravensbrück
 • Błagowieszczanka
 • Wspomnienia o moim dziadku Alfredzie Hamburgerze
 • Skawińscy herbu Rawicz
 • Historia budowy szkoły w Szyszkowie w latach 1937-1938
 • Historia budowy szkoły w Szyszkowie w latach 1937-1938

 •              
  A jednak wszystko jest możliwe ...

   

  Opracowanie dedykuje odnalezionemu po latach dalekiemu krewnemu
  Panu Romualdowi Czyczyn –Egierd ... Janina Danuta Ejgierd van der Horst

   

   

  A jednak to wszystko jest mozliwe ...
  Jak to sie stało, że tak dalecy krewni , których rodzice pochodzą spod Trab na dzisiejszej Bialorusi odnalezli sie w tak niesamowity i niecodzienny sposob po latach ? Oto  jest intrygujace pytanie ? Dwóch nieznanych dalekich  krewnych, którzy pochodzą od stryjecznych braci , odnalazło się poprzez internet !?

  Zaczęło sie, od poszukiwań Pana Romualda  w internecie , poszukiwań wszelkich informacji dotyczacych nazwiska Czyczyn Ejgird ? Popychała do tego Pana Romualda nieprzerwana ciekawość ,  oraz  chęć poznania prawdy o swoim rodzie i odpowiedzi na pytania , dlaczego moje nazwisko jest tak nietypowe  , inaczej brzmiące ???

  Od tego sie zaczęło , odpowiedziałam na ogłoszenie w internecie , bo jak tu nie służyć skromną pomocą mojemu dalekiemu krewnemu (?!), który ma wątpliwości , ponieważ kiedyś w dokumentach występował zapis  nazwiska w rodzinie , Czyczyn Ejgird (u pradziadka w autentycznym dokumencie carskim) . Natomiast dla ojca Pana Romualda , Witolda wpisano przez pomyłkę  Czyczyn –Egierd  i w tym , to całe zamieszanie z nazwiskiem.

  Gdzie należy szukać wyjaśnień na dręczące pytania ?.
  Odpowiedzi należy szukać na XVII wiecznej Litwie , w dawniejszym powiecie Oszmianskim na Wileńszczyznie, a nawet wcześniej , bo na Żmudzi.
  Nazwisko Ejgird , Ejgierd ( zapis łacinski Eygid ) powstało na starożytnej Żmudzi ,  pochodziło od starożytnego imienia litewskiego o znaczeniu polskim Wodzisław . W XVII w w lini  wileńsko- oszmiańskiej , powstały 3 przydomki od trzech braci , o tym poniżej.  Lina Oszmianska : drzewo genealogiczne z XVII wieku

  Michał Ejgird ur. ok 1560 r. na Żmudzi, żona Marcyna Skor(y)ulska ze Skorul, poślubiona ok.1585 roku

  Dzieci  Michała i Marcyny :

  1) Marcyjan Ejgird  ur  ok.1585r.         

  2) Pawel  Ejgird ur. po 1585r. Towarzysz Pancerny spod Kircholmu w 1605r.

       

  Dzieci  Marcyjana i NN :

  1) Zygmunt Ejgird ur. ok 1615 na Żmudzi / rotmistrz jazdy w wojnie 1654-1665
  Od niego pochodzi linia Czyczyn Ejgird , dziedziczył wioske Ejgirdy oraz folwark Czyczynowszczyzna


  2) Jerzy Ejgird ur. po 1615 na Żmudzi / rotmistrz jazdy w wojnie 1654-1665
  Od niego pochodzi linia Zaleski  Ejgird  , dziedziczył ziemie oraz Folwark Zaleskowszczyzna

  3) Michał Ejgird  ur ok.1620 na Żmudzi / stolnik w Rezekne (Rzeczyca) ok.1683
  Dziedziczył w Inflantach (Łotwa) dobra Podolszynie , Lukasy i inne


  4) Jan Ejgird (Szokal) ur. po 1620 na Żmudzi / obiorca krola w 1669r
  Od niego pochodzi linia Szokal  Ejgird , dziedziczyl dobra zwane Eygierdowszczyzna oraz folwark Szokalowszczyzna  Prawdopodobinie od najstarszego z czwórki braci,  Zygmunta Ejgirda pochodzi linia Czyczyn , dlaczego pisze prawdopodobnie?, ponieważ wnioskuję, że najstarszy z braci dziedziczył gniazdo rodu - wioskę  Ejgierdy (Ejgirdy),  założoną przez  ród Ejgierd przybyły ze Żmudzi na początku XVII wieku w okolice Trab i Wiszniewa . A od Jerzego  Ejgirda pochodzą prawdopodobnie Zalescy –Ejgierd ?
  Oczywiscie są to dociekania, w ktorych mogłam pomylić braci, jednak na korzyść, za tym że protoplasta rodziny Czyczyn Ejgird  był Zygmuntem,  przemawia  fakt: otóż w tamtych czasach zawsze wedle starszeństwa, najstarszy z braci dziedziczył gniazdo rodu. Założycielem wioski Ejgirdy, na poczatku XVII wieku był Marcyjan , ojciec czwórki synow.

  Zatem zapewne od Zygmunta, pierworodnego syna pochodzą Czyczyn Ejgird .
  Od  Jerzego pochodzą Zalescy Ejgird, a co do lini Zaleskich, to mam takie przypuszczenie, że  Jerzy prawdopodobnie ożenił się z Panią z domu Zaleska i nazwał tak swoje dobra Zaleskowszczyzna .
  Od najmłodszego Jana pochodzą Szokal Ejgirdowie (moja linia)!
  Natomiast Michał Ejgird otrzymał od ojca Marcjana, dobra w Inflantach i tam był swego czasu stolnikiem w Rzeczycy (ok.1683r), dzisiaj Rezekne na Łotwie.

  Idac tym tropem : od trzech  braci pochodzą trzy rody z przydomkami: Czyczyn , Zaleski , Szokal , zamieszkujące dawny pow. Oszmianski na Wileńszczyznie.

  Zygmunt (Czyczyn ) Ejgird  miał  dzieci:

  1) Matylde Czyczyn Ejgird ur. ok 1640r w Ejgirdach, zamężna  w 1658r z Piotrem Gano herbu Rawicz

  2) Jan Czyczyn Ejgird ur. po 1640 r. w Ejgirdach, zm. po 1690 roku, właściciel folwarku Czyczynowszczyzna

       Dzieci  Jana Czyczyn Ejgird z Czyczynowszczyzny to:

  1) Piotr Czyczyn Ejgird ur. ok. 1660 r./zm po 1690

    Jan i jego syn Piotr Czyczyn Ejgird wystepują w dokumencie ,, Popisie podymnego litewskiego z 1690r.,, - spis szlachty , ktora zaplacila podatek dla skarbu od majatku , w tym przypadku zwanego ,,dymem,, (choć występując obok siebie w spisie mogą uchodzić za braci ?)

  Matylda Czyczyn Ejgird była  najstarszą z dzieci Zygmunta , ponieważ to ona w posagu odziedziczyła gniazdo rodu wioske Ejgirdy (oraz wioske Szeliszczenieta) , która to w 1658 roku wraz z  zamążpójściem przeszła w ręce Piotra Gano herbu Rawicz .
  Młodsze z dzieci - Jan, urodzony po 1640 roku otrzymał folwark Czyczynowszczyzne !!! 

  Wymienieni Jan (ok. 50 lat ) oraz jego syn Piotr (ok. 30 lat ) w 1690 roku byli   protoplastami rodu Czyczyn Ejgird [ Czyczyn E(j)gierd  lub Czyczyn E(j)gird ].

  W XVIII wieku nie natrafiłam na  dokumenty dotyczace rodziny Czyczyn Ejgird . Oczywiście nie oznacza  to , że takie dokumenty nie istnieją . Jak wiemy z historii dokumenty  zostaly zrabowane przez caryce Katarzyne II i wywiezione do Rosji i tam pozostają do dziś .

  Otrzymałam natomiast  po przyjacielsku dokumenty od Pana Romualda Czyczyn – Egierd  dotyczace rodziny Czyczyn Ejgird z XIX wieku , oraz inne cenne genealogiczne wskazowki , dotyczące linii Czyczyn Ejgird , ktore posłużyły mi do napisania tegoż opracowania i za które jestem bardzo wdzięczna .

   


  Dokument z 1893 wystawiony Panu Rafalowi Czyczyn Ejgird 
  potwierdzający szlachectwo  *  *  *  Opiszę pokrótce przeżycia rodziny Pana Rafała Czyczyn Ejgird, ur. w 1878r w Wysokiej Grobli ? nieopodal  Trab /Wiszniewa . Będzie to  odpowiadanie  o dramatycznych przeżyciach ludzi z kresów naszej Rzeczypospolitej . Właśnie takie tragiczne przeżycia, tworzą  historię i martyrologię narodu polskiego.

             

  Oto historia ludzi z fotografii z 1906 roku, dzieje ich potomków...
                      
         

  Fotografia z 1906 roku przedstawia Pana Rafala Czyczyn Ejgirda,
  żona Marie z Zieniewiczow i synka Witolda


  Zaczęło się to wszystko na początku 1900 roku, wtedy to bezwzględny “Carat “ zsyła na Syberie rodzinę Zieniewiczow (teściów Rafała Czyczyna Ejgird). Pewnego wieczoru nieopodal domu rodziny Zieniewiczow zabito “policjanta carskiego “ . Strach padł na całą okolicę, bo  policjant był nielubiany wśród ludności polskiej.   Rodzice i rodzeństwo, w tym  Maria Zieniewicz, byli wywiezione do Astrachania, tylko dlatego że mieszkali obok miejsca zbrodni! W ślad za ukochaną Marią Zieniewicz,  wyrusza do Astrachania, na drugi kraniec świata,  Rafał Czyczyn Ejgird. Odnajduje swoją ukochaną  Marię na zesłaniu, aby poślubić ją  na dalekiej Syberii. Tam też rodzi się Marii i Rafałowi dwójka dzieci: Wiktoria w 1903r . oraz Witold w 1904roku.

  Wkrótce ,, carat ,, udziela laski, a nowożeńcy wracają w rodzinne strony  w okolice Trab, do  Wysokiej Grobli .
  Po powrocie życie ich odmienia się szczęśliwie, rodzi się ukochanym małżonkom jeszcze ośmioro dzieci. Rafał Czyczyn Ejgird, aż do obalenia caratu  w 1918 roku, jest komendantem żandarmerii, ponadto rodzina zajmuje sie produkcją serów.
  W czasie II wojny światowej, jak wiele rodzin z kresów, rodzina Czyczyn Ejgird działała w konspiracji wspomagając partyzantkę z AK .
  Po wojnie znaleźli się na oku u ,, białoruskich komunistów,,,  jako ci którym należy utrudniać życie!
  Rafał umiera w 1953 roku nie doczekując sie wyjazdu do Polski.
  W 1958 roku rodzina Pana Romualda , złożyła podanie o repatryacje, nietety - odpowiedź była negatywana! Tak działali bezwzględnie komuniści na Bialorusi ! Potrafili odpowiednio “ukarać” Polaków !
  Karali za to, że w dokumentach nie zmienili narodowości polskiej na białoruską, jak to czyniło wielu Polaków w obawie przed  represjami  komunistycznego reżimu !
  Represje dopadły ich szybko:  byli przerzucani z Kołchozu do Kołchozu bez pytania !
  Zaznając biedy i ucisku w ZSRR, chodzili od instancji do instancji , pisali listy z prośbami do Moskwy. Bezskutecznie marzyli o możności połączenia się z rodziną w Polsce zamieszkującą w Sztumie (niedaleko Elbląga).
  Po wielu odmowach ze strony władz w Moskwie, po pisaniu latami listów ... wciąż "Niet"!
  Ktoś życzliwy doradził, aby zmienili republikę, bo u Białorusów są straceni. I tak to rodzina w 1963 roku, wyjechała z dużymi problemami na Łotwę, tam narodził się syn Heniek (wcześniej na Białorusi w różnych kołchozach dwoje dzieci ). Po 5 latach próśb w Moskwie i w Warszawie, a były to czasy odwilży w ZSRR , czasy Chruszczowa , udało sie wreszcie w 1968 roku  rodzinie Witolda  , wyjechała do Polski. Spotkali wreszcie  ukochanych krewnych po latach, padli  bliskim w objęcia . Śpiewali przy wigilijnym stole kolędy, dzieląc się opłatkiem. Jaka to była przeogromna radość  być znowu razem, by  po takich przeżyciach usłyszeć ciepły głos bliskich ukochanych, wytęsknionych ludzi ( Po powrocie do kraju zmieniony został zapis nazwiska z Czyczyn Ejgird, na Czyczyn – Egierd ). W 1969 roku w Sztumie urodził się najmłodszy z rodzeństwa Romek!
  Tak wyglądała droga do Polski rodziny Czyczyn – Egierd ...


  Drzewo genealogiczne Pana Rafala Czyczyn Ejgird syna Ignacego z Wysokiej Groblii
   
  1) Maciej Czyczyn Ejgird ur .po 1800r

  syn Macieja to:

  2) Ignacy Czyczyn Ejgird ur.ok 1830 r.  

  syn Ignacego to:

  3) Rafał Czyczyn Ejgird  ur.01.11.1876r. Wysoka Grobla ?
  zona Maria Zieniewicz ur. 1877r.
  zm. 1953r Wysoka Grobla
  dzieci  Rafała  i Marii to :

        4)  corka Wiktoria Czyczyn Ejgird ur.1903r. Astrachanska Gub.
             syn   Witold  Czyczyn Ejgird ur. 1904r. Astrachanska Gub., zm. Sztum  2003 roku, żonaty z Janina Bulkowska 
   
  oraz 8 dzieci urodzona w Wysokiej Grobli

   dzieci  Witolda  i Janiny  to :

   4)   Witold Czyczyn- Egierd ur. 23.05.1931r.Wiszholicha 
  żona z  Halina We,cl[/]awowicz 
  oraz 2 corki

  dzieci  Witolda i Haliny to :
         5) -  Halina Czyczyn – Egierd ur.1955r. Ohlobiszki(Bial.)
              - Witold Czyczyn –Egierd ur.1957 r. Wysoka Grobla(Bial.)
  - Henryk Czyczyn – Egierd ur. 1965r. Ergli na Lotwie 
              - Romuald Czyczyn –Egierd ur. 04.04.1969r. Sztum   

          Jest to drzewo 6 generacji rodziny Czyczyn Ejgird z Wysokiej Grobli (obecnie Białoruś), która  została repatriowana do Polski w 1968 roku , do Sztumu.
   
                  


  Na odwrocie fotografii z 1906r

                  Jeszcze raz dziekuje za nadeslane informacje i dokumenty Sz Panu Romualdowi Czyczyn –Egierd .  Jest to niezwykle  wzruszajace wydarzenie , gdy sie odnajduja i spotykaja w internecie , po latach dwie  galazki rodziny , tego samego rodu Eygird , spod Trab .  SUPLEMENT


      Drzewo Rafala Czyczyn Ejgird ( w suplemencie galazka Pawla jego brata )
   
  1) Szymon ? Czyczyn Ejgird ur.ok 1780 roku / zona Wiktoria Kulewska (okolica wsi Ejgirdy)
   
  dzieci Szymona i Wiktorii to;
   
  - Kazimiez ur.  6.02 . 1804 roku
  - Jozef Jan ur.  27.02. 1805 roku ... w 1833 roku zonaty z Marianna z Ganow 

   2)  Maciej ur.ok.1810 roku       ... w 1833r jeszcze kawaler
   
     [ patrz dokument nr. 1 i 2 z 1833roku podzial majatku ]
   
  dzieci Macieja i NN to ;
   
   3) Ignacy Czyczyn Ejgird ur.ok.1840 roku Wysoka Grobla zm po 1906 r. wlasciciel folwarku Samoniowo , Uroczyska Wysoka Grobla oraz czesci wsi Dubowicz
      [patrz dokument nr.3 i 4 kupno ziemi z 1901 roku i testament z 1906 roku]
   
  z  pierwsza zona Marianna z domu Abramowicz dzieci ;
   
  4) Rafal Czyczyn Ejgird ur.01.11.1876 roku Wysoka Grobla zm po 1956r.
  zona Maria z Zieniewiczow ur 1877r.
  - Amelia Czyczyn Ejgird ur. 1878 r. Wysoka Grobla / maz Jozef Jan Wolski [ patrz fot. Pani z dzieckiem]
  -Pawel Czyczyn Ejgird ur. 19.05.1886r. Wysoka Grobla ... zm.20.11.1983 Pila... (galazka Pawla w suplemencie)
  [patrz fot. mlodzienca 16lat]
   
  z druga zona Emilia voto Romanowska dzieci ;
  - Klementyna Czyczyn Ejgird ur. ok. 1888r Wysoka Grobla ... maz Boleslaw Apanowicz [ patrz fot . Pani z medalionem]
  - Wladyslaw  Czyczyn Ejgird ur .ok 1889r. Wysoka Grobla
   
  ...
  dalej drzewo Rafala pozostaloby niezmienione oprocz numeracji , jedynie  w suplemencie
  mozna dodac dokumenty i  nowa galazke .
   
  galazka Pawla Czyczyn Ejgird ur. 19.05.1886r Wysoka Grobla ... zm w 20. 11.1983 r Pila (brat Rafala)
   
  dzieci Pawla to;
  - Wladyslaw ur. 12.02.1920 roku Wysoka Grobla ... zm 1997 r. Pila
  - Wincenty ur.02.02.1926 r. Wysoka Grobla ...zm.10.07.1974r. Pila
  - Genowefa (nie zyje)
  - Jan         ur. 1943 r. Wysoka Grobla (zyje)
   
  dzieci Wladyslawa to ;
   
  Ryszard i troje rodzenstwa
  dzieci Ryszarda to ;
  Magdalena , Dorota i Joanna
   
  Za wszystkie dokumenty i nowe informacje dziekuje Panu Ryszardowi Czyczyn Ejgird z Pily (ktory jest kuzynem Romualda Czyczyn Egierd ).

   
    
  Amelia Czyczyn Ejgird zona Wolskiego     Klementyna Czyczyn Ejgird za mezem Boleslawem Apanowicz


  Pawel Czyczyn Ejgird lat16  dokument z 1833 roku z notariatu  dokument z 1901 r o kupnie ziemi z notariatu Wilno  mapka z 1833roku  testament z 1906 r Ignacego Czyczyn Ejgird


  27 październik 2008 r. - 17 sierpień 2009 r.

  @
  Layout i system zarządzania treścią wykonane przez: Lemon IT © 2005