<h1>Janusz Stankiewicz. Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne</h1>Janusz Stankiewicz. Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne<br><p><font size="7"><b>Stankiewicz</b> Genealogia</font>
Genealogia, przodkowie, badania genealogiczne, forum dyskusyjne

Przyjaciele - ich okiem i piórem "2"

 • Konstanty Kostka
 • Pierwsi Partyzanci
 • O Lucynie Stankiewicz …
 • Godzina W - AD 2008
 • Kowno i Wileńszczyzna na pocztówkach
 • Olgierd Stankiewicz - Wspomnienia
 • Lot do Wilna
 • A jednak wszystko jest możliwe ...
 • Komorów na mapach cz. 1
 • Komorów na mapach cz. 2
 • Jenike, Starzyński, Puzio
 • Dwanaście złotych pszczół
 • Kresowy życiorys
 • Bożena Dobaczewska - "Przeszłość" ...
 • Henryk Radziszewski
 • Bohater z Marcinkaniec koło Grodna – ppor. Piotr Juralewicz
 • Moje narodziny - wiersze Joanny Piwońskiej
 • Nowogródczyzna - wspomnienia z AK - Olgierd Stankiewicz
 • Tragiczny los Gołogór
 • Rutkowski Tadeusz
 • Zdzisław Małaczyński
 • Wspomnienia Janusza Mischke o ojcu
 • Janina Ziarko - wiersze
 • Wspomnienia Karola Skury - uczestnika bitwy pod Monte Cassino
 • Uwagi dotyczące hasła Skalski herbu Szeliga w książce Wiktora Wittiga - Nieznana szlachta polska
 • Jan Szczepański - Wieś Radzice w okresie okupacji hitlerowskiej
 • Przeżyłam Kazachstan
 • Moja ciocia z Ravensbrück
 • Błagowieszczanka
 • Wspomnienia o moim dziadku Alfredzie Hamburgerze
 • Skawińscy herbu Rawicz
 • Historia budowy szkoły w Szyszkowie w latach 1937-1938
 • Historia budowy szkoły w Szyszkowie w latach 1937-1938


 • Jenike, Starzyński, Puzio

  przygotowała Stanisława Cianciara - Jenike 


   

  Dziękuję serdecznie za zamieszczenie wiadomosci o mojej Rodzinie na Pana stronach  ( LINK i LINK ) i pozwolę sobie na rozszerzenie danych. 

   

  Zacznę do mojego Taty:

   

  Stanislaw Edward Jenike (s. Karola i Janiny z d. Geisler) urodzony w Warszawie 18 stycznia 1919 roku, zam. w Warszawie przy ul. Paryskiej 37. Byl absolwentem Prywatnego Męskiego Gimnazjum imienia Mikolaja Reya Zboru Ewangelickiego w Warszawie (matura w 1937 roku), a natępnie ukonczyl Panstwowa Szkolę Budowy Maszyn im. Wawellberga w Warszawie (w 1942 roku), uzykując tytul inżyniera. Po ukonczeniu gimnazjum wraz z licznymi szkolnymi kolegami przeszedl szkolenia wojskowe (m. in. w Grudziądzu, Modlinie), ukonczyl podchorążówkę i wstąpil do 7 Pulku Ulanów Lubelskich. Podczas okupacji dzialal w konspiracji i byl żolnierzem AK. Jak już pisalam w Powstaniu Warszawskim Jego formacja walczyla na Mokotowie, w zgrupowaniu "Baszta". Mój Tata, porucznik kawalerii Stanislaw Jenike, ps. "Hański", dowodzil 1110 plutonem "Jelenia". 3- go sierpnia 1944 roku polegl zestrzelony przez niemieckiego "golębiarza" na dachu domu przy ul Pulawskiej 132a. Również na Mokotowie polegli Jego szkolni przyjaciele: ppor. Jan Charzewski ("Cehan") 1-go sierpnia, ppor. Zbigniew Filipowicz ("Zych") - 2- go sierpnia, kapral podchorąży Karol Hilchen ("Lorch") - 13-go sierpnia. 

   

  Starszy brat mojego Taty:

   

  Zygmunt Jan Jenike (s. Karola i Janiny z d. Geisler) urodzony w Warszaawie 1 maja 1909 roku. Byl rownież uczniem gimnazjum M. Reya, a następnie ukończyl Wydzial Rolny na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytul inżyniera rolnika. Następnie gospodarowal na wlasnym majątku Dylewo k/ Wąbrzeźna, gdzie prowadzil wzorową hodowlę bydla i uprawial swoją rolę, co bylo Jego wielką pasją. Zmobilizowany w sierpniu 1939 roku, walczyl prawdopodobnie w armii "Poznań". Od chwili mobilizacji wszelki sluch o Nim zaginąl. Poszukiwania za posrednictwem PCK byly również bezowocne.

   

   

  Starszy brat mojego Taty:

   

  Andrzej Witold Jenike (s. Karola i Janiny z d. Geisler) urodzony w Warszawie 16 kwietnia 1914 roku. Byl absolwentem gimnazjum im. Górskiego w Warszawie, a potem ukończyl wydzial mechaniczny na Politechnice Warszawskiej. Zmobilizowany w sierpniu 1939 roku, uniknąl udzialu w walkach - w oddziale lącznosci sztabu generalnego przez Ruminię itd. trafil do Anglii, a po wojnie na stale zamieszkal w USA. Zostal profesorem na Uniwersytetach amerykańskich (m.in. w Bostonie), byl autorem wielu patentów. Nigdy do Polski nie wrócil. Zmarl w USA w 2004 roku.

   

   

  Brat mojej Mamy: 

   

  Zdzislaw Alojzy Puzio (s. Antoniego i Heleny z d. Jurga) urodzony 17 stycznia 1921 roku w Warszawie, zamieszkaly na Mokotowie, przy ul. Pulawskiej 97. Nie znam więcej szczególów, poza wczesniej podanymi. Poszukiwania za posrednictwen PCK również byly bezowocne.

   
  Zdzisław Puzio aresztowany na ul. Pulawskiej 67 podczas odbijania konspiracyjnego pisma "Polska Gazeta Codzienna", 8-go czerwca 1944 - to bylo podobno w dniu Bozego Ciala. Razem z nim aresztowani byli Stanislaw Konarzewski i Stanislaw Rackiewicz. Ich dalsze losy tez nie sa znane. Na Pawiak trafila tez gosposia mojej mamy. Nazywala sie Kogut (chyba Jadwiga). Aresztowana zima 1943/1944 roku podczas rewizji w mieszkaniu moich rodzicow na ul. Paryskiej 37. Jej los tez byl nieznany. Nie figuruje nawet w spisach wiezniow Pawiaka.

  Stryjeczni bracia mojego Taty: 

  Jerzy (ur. w 1915 roku) ps. "Zwierz" (syn Juliana Jenike), uczestnik Powstania Warszawskiego w zgrupowaniu mjr Bartkiewicza, byl stryjecznym bratem mojego ojca. Jerzy Jenike urodzony w Warszawie w 1915  zmarl w Krakowie w 1993 roku.
  Jego mlodszy brat - Stefan Jenike (ur. w 1919 roku) polegl w obronie  Warszawy w 1939 roku.  

  Stefan (ur. w 1919 roku) Jenike, byli synami Juliana (brata Karola, mojego dziadka) i Waclawy z d. Kryńskiej. Urodzeni w Warszawie, mieszkali w Warszawie, również uczyli się w gimnazjum M. Reya. Nie mam niestety ich fotografii i obecnie nie znam więcej szczególów. 

   

  Znalazlam na Pana stronicach informacje o tragicznych losach rolników - mieszkańców powiatu Rypińskiego i to spowodowalo, że dolączę jeszcze wiadomosci o innych czlonkach mojej Rodziny - bliskich kuzynach ze strony mojego Taty: 

   

  Adam Starzyński (s. Jerzego i Janiny z d. Skoniecznej) urodzony 18 grudnia 1915 roku w Maliszewie, pow. Bobrowniki, k/ Lipna, mieszkal w Warszawie. W 1939 roku, jako oficer WP, zostal wywieziony do ZSRR. Ostatnie od Niego wiadomosci to list - kartka do siostry Hanny Wielgus (z d. Starzyńska) pisany z obozu w Starobielsku i datowany 3 marca 1940 roku. Jest na "listach katyńskich".

   

   

   

  Dolączam zdjęcie oraz kopię tej kartki.

   

   


   

   

  Jerzy Starzyński (s. Gustawa I Heleny Collone Walewskiej), ojciec Hanny i Adama, byl stryjecznym bratem prezydenta Stefana Starzyńskiego (s. Alfonsa i Jadwigi Lipskiej). Jerzy Starzyński urodzil sie w Warszawie 31 maja 1883 roku. Ożeniony z Janiną Skonieczną (cioteczną siostrą mojej Babci - Janiny Jenike), byl wlascicielem majątku Maliszewo k/ Lipna i zaslużonym dzialaczem spolecznym. Polegl 18 sierpnia 1920 roku w wojnie polsko-ruskiej. Odznaczony byl Zlotym Krzyżem Zaslugi, podarowanym przez jego córkę Hannę Wielgus do zbiorow Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dolączam zdjęcie Jerzego Starzyńskiego i kopię strony "Gazety Urzędowej" Lipnowskiego Wydzialu Powiatowego z zamieszczonym tam nekrologiem.


   

  Siostra Adama Starzyńskiego - Hanna, byla żoną :

   

  Stanislaw Hubert Wielgus (s. Ludwika i Marty Serafiny Stankiewicz !!!), ur. 3 listopada 1893 roku w Wólce, pow. Mlawski. Byl inżynierem rolnikiem, absolwentem SGGW w Warszawie (w 1924 roku). Przez szereg lat byl zarządcą kolejnych majątków w okolicach Lipna i Wloclawka. Po slubie z moją Ciocią prowadzil jej majątek Maliszewo, pow. Bobrowniki. 24 października 1939 roku nauczyciele i ziemianie powiatu Lipnowskiego zostali wezwani przez okupacyjne wladze niemieckie na zebranie do Lipna. Wszyscy mężczyźni (ziemianie wraz z synami) uczestniczący w zebraniach zostali aresztowani i wywiezieni do obozu RUDAN II, pod Królewcem. Byl to Reichsautobahnslager, których więźniowie zatrudnieni byli przy budowie autostrady. Obozów bylo więcej - inni pisali z różnych miejscowosci. Z tego transportu przeżyl Henryk Bulczyński, nauczyciel z Maliszewa który po wojnie mieszkal w Lipnie. Wiąźniów wywożono najprawdopodobniej do Dzialdowa, gdzie dokonywano egzekucji, choć wsród wiąźniów krążyla pogloska, że jadą do Gen. Gubernii. Henryk Bulczuński i Janusz Tymieniecki z majątku Brzeźno, pow. Lipno, pozostali na miejscu, potem znaleźli się w Dachau, gdzie Tymieniecki zmarl. W Dzialdowie po wojnie dokonywano ekshumacji, ale Ciocia o tym nie wiedziala i żadnych sladów po swoim mężu nie znalazla, rownież za porednictwem PCK. Zachowala się jedynie kartka z obozu pisana przez Stanislawa Wielgusa do żony i datowana 29 listopada 1939 roku. Podobny los spotkal nauczycieli a Wloclawka, których aresztowano 26 października 1939 roku (notatka z Expressu Wieczornego, ale nie znam daty).
  W 2000 roku w Lipnie odslonieta zostala tablica upamietniajaca aresztowanych w 1939 roku.
  Dolączam kopie kartki z obozu i notatkę z "Ex. W.".

    
   

   

     30 styczeń - 12 czerwiec 2009 r.
  @
  Layout i system zarządzania treścią wykonane przez: Lemon IT © 2005