MATUSZ  Władysław  


Ur. we wsi HUSZLEW na Podlasiu w roku 1899. 

Mam wszystkie dane Dziadka z Auschwitz wraz z odpisem (na stronie internetowej jest błędna data urodzenia). Z tego co pamiętam z dziadkowych opowieści, był on poddany eksperymentom medycznym (Dziadek po wypadku w dzieciństwie nie miał jednego oka - tylko bielmo). W archiwach obozowych
jest notatka, iż był on dwukrotnie hospitalizowany ale bez podania przyczyny, czy tez konkretnej choroby. Dziadek nigdy nie wspominał o żadnej chorobie.
Pamiętam ze dziadek ze względów politycznych by wywieziony ze wsi HUSZLEW na Pawiak. Kolejnym etapem było Auschwitz po czym następny obóz na terenie Rzeszy. Nie jestem jednak na 100% pewna, który to był obóz; chyba Dachau bowiem Dziadek opowiadał o tym, jak w drodze powrotnej do Polski szedł
piechotą przez Monachium. Nim do tego doszło, po wyzwoleniu ostatniego obozu, lekarze wojsk alianckich opiekowali się moim Dziadkiem w ich szpitalu.

Numer obozowy w KL Auschwitz: 156309

Zmarł w styczniu w roku 1979.

W kościele w Huszlewie jest tablica upamiętniająca więźniów obozów hitlerowskich i na tej tablicy figuruje nazwisko mego Dziadka.

informacja przekazana przez Panią Beatę z Kanady w dn. 2.12.2006 r.

POWRÓT NA STRONĘ "Więźniowie Pawiaka"