URBANIEC  Zofia Jadwiga   

 

 

Zofia Jadwiga Urbaniec z d. Buttowt-Andrzejkowicz urodzona 30 września 1902r. w Poddębcach na Wołyniu. 

Córka Tadeusza i Czesławy Kociejowskiej. 

Młode lata spędziła w Żytomierzu, gdzie w latach 1918 - 1920 pełniła funkcję kurierki w Polskiej Organizacji Wojskowej /POW/. Przechodziła wiele razy przez front. Odznaczona Krzyżem Niepodległości. 
W 1922r. wyszła za mąż za Jana Urbańca też żołnierza POW, który w czasie pokoju był urzędnikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wojna zastala Go na placówce na Węgrzech. Zmarł w Bejrucie w 1949r. 
Od 1936r. rodzina Urbańców mieszkała w Warszawie. Zofia Jadwiga już w 1939r rozpoczęła działalność konspiracyjną. W październiku 1939 znalazła się wraz dziećmi we Lwowie, gdzie spotkała się ze swoją siostrą Władysławą Piechowską, czynną działaczką konspiracyjną. Władysława była poszukiwana przez NKWD i ukrywała się ,często zmieniając miejsce zamieszkania. 
Zaraz po spotkaniu , obie siostry postanowiły, że mieszkanie Zofii Jadwigi przy ul. Kadeckiej, będzie punktem kontaktowym, w którym Władysława będzie spotykała się z różnymi działaczami podziemnymi.
Przychodził tam m.in. Karol Trojanowski ps. Radwan oficer przedwojennego wywiadu, mjr. Dobrowolski, gen. Mieczysław Boruta Spiechowicz, płk Sokołowski, Jan Mazurkiewicz ps. Zagłoba, Radosław i wielu innych, których wojenne losy rzuciły na nasze ziemie wschodnie.
Konspiratorzy często przychodzili w porze obiadowej, więc Zofia Jadwiga dzieliła się z nimi skromnymi posiłkami, które sama przyrządzała. Czasem ktoś nocował. 
Po powrocie przez „zieloną granicę”, w lutym 1940r do Warszawy, wstąpiła w szeregi ZWZ-AK. Była łączniczką dowódcy Śródmieścia płk.Konstantego Kułagowskiego . 14 sierpnia 1942r została aresztowana w mieszkaniu przy al. Niepodległosci 132 i zabrana na Pawiak. Nie wydała nikogo. Wywieziona 13 litopada 1942r. jako więzień polityczny do Oświęcimia nr. obozowy 24481, tam zginęła 14 lutego 1943r. Osierociła troje dzieci, które też były żołnierzami AK.

 

informacja : córka Maria i syn Andrzej w dn. 25.11.2010 r.

POWRÓT NA STRONĘ "Więźniowie Pawiaka"